Cypher Formasyonu İşlem Stratejisi

Bu Cypher Formasyonu stratejisinde aşağıda belirtilen kurallara göre işlem açılmaktadır. Genel Cypher formasyonu kurallarından farklılıklar gösterebilir. D noktasında Cypher formasyonu oluşlabilmesi için ve işleme girebilmek için aşağıdaki koşulların tamamının gerçekleşmesi gerekmektedir:

AMarkets

B noktası, XA hareketinin %38.2 fibonacci seviyesine mutlaka dokunmalıdır, %61.8 seviyesine dokunabilir ancak bu seviyenin altında kapanamaz.

Cypher formasyonu b noktası
C noktası, XA hareketinin %127.2 fibonacci genişletme seviyesine mutlaka dokunmalıdır, %1.1414 fibonacci seviyesine dokunabilir ancak ilerisinde kapanmamalıdır.

Cypher formasyonu c noktası nerede oluşur

XC hareketinin %76.8 düzeltme seviyesi D noktasını oluşturur ve bu formasyonun geçerli olabilmesi için D noktası, B noktasının altında oluşmalıdır.

Tüm koşullar sağlandıktan sonra D noktasından iki adet işlem açılır,
Stop loss: XC hareketinin 1.1313 fibonacci seviyesi,
İlk pozisyon kar alma noktası (TP1) CD hareketinin 0.382 fibonacci düzeltme seviyesi, ikinci pozisyon kar alma noktası CD hareketinin 0.618 fibonacci seviyesi olarak belirlenir.
Fiyat ilk kar alma noktasına erişip ilk pozisyon kapandığında ikinci pozisyonun stop noktası giriş seviyesine getirilir, böylece ilk işlem kapandıktan sonra fiyat geri döner ise ikinci işlemden zarar edilmez.

Cypher formasyonu işlemlerinde diğer formasyonlara oranla daha yüksek başarı oranı beklendiğinden risk/kazanç oranı 1’in altında da olsa işlem açılır ki genelde 1’in altındadır.

Cypher formasyonu işlem örneği

Yukarıdaki Örnek AUDCAD Cypher formasyonu işlemi

Alış |XA| %78.6 @ 1.0127

Stop |XA| %113.13 @ 1.0088 = -39 pip

TP1 |CD| %38.2 @ 1.0161 = +34 pip

TP2 |CD| %61.8 @1.0182 = +55 pip

Not: Tüm seviyeler ve işlem adeti öneridir, backtest hesaplamanızı yaparken bu stratejinin yanında tek işlem ve farklı kar alma noktaları belirleyip backtest yapıp çıkan sonuca göre kendiniz için uygun olanı tercih etmeniz tavsiye edilir.

Cypher formasyonu ile ilgili genel bilgileri “Harmonik formasyonlar” sayfasında bulabilirsiniz.

AMarkets

Yorum yapın